Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözümleri

  • Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözümleri için yorumlar kapalı
  • 213 kez görüntülendi.
Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözümleri

Ağız kokusu, günümüzde pek çok insanın ortak sorunu haline gelmiş bir durumdur. Toplumumuzun yüzde 30’unda görülen bu soruna kadınlarda daha sık rastlanmakta ve çoğu zaman kişiler bu kokuya alıştıkları için kendileri farkına varamamaktadır. Siz de kendinizde her hangi bir ağız kokusu hissetmiyor ancak şüpheleniyorsanız mumsuz ve temiz bir diş ipini üst azı dişleriniz arasında gezdirip 45 saniye beklettikten sonra kokusuna bakabilirsiniz. Eğer kötü bir koku geliyorsa, sizin de ağız kokusu probleminiz var demektir. Ancak bu sizin moralinizi bozmasın. Evde uygulanan basit yöntemler ile bu kötü kokulardan kurtulmak son derece kolay…

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun çözümlerinden önce nedenlerinin çok iyi bilinmesi ve ona göre çözümler üretilmesi gereklidir. Ağız kokusunun nedenleri kısaca aşağıdaki gibi maddelendirilebilir.

  • Kötü ağız kokusunun en büyük nedeni gün içerisinde alınan gıda ve içeceklerdir. Bu tür kokular genelde geçicidir ve dişlerin düzenli bakımı ile engellenebilir.
  • Geçici olmayan, kronik ağız kokusunun en büyük nedeni dişlerde oluşan çürükler ve diş eti hastalıklarıdır. Bu tür rahatsızlıklar dil kökünde oluşan anerop bakteri birikimine ve bu da kötü kokuya neden olabilir.
  • Dil kökü üzerinde biriken ölü doku, besin artıkları ve kan birikimleri VSC oluşumuna neden olur ki bu da kötü kokuların oluşumunda etkilidir.
  • Kötü ağız kokusuna bazı burun hastalıkları da neden olabilir. Bunların başında polip ve sinüzit gelir.
  • Ağız kuruluğu da ağız içi bakterilerin oluşumu ve yayılmasında etkilidir.
  • Geçici ağız kokusuna neden olan bademcik iltihaplanması, özellikle enfeksiyn oluşan dönemlerde daha sık ortaya çıkar.

Ağız Kokusu için Çözümler

Ağız kokusu için çözüm ararken ilk yapılması gereken kokunun nedeninin tam olarak belirlenmesidir. Gıdaların neden olduğu geçici ağız kokularının giderilmesinde en etkili çözüm, ağız ve diş bakımının yapılmasıdır. Düzenli olarak diş fırçalanmasının yanında dil temizliğine de dikkat edilmelidir. Ağız bakımının yanı sıra sigara kullanmamak, bol su tüketmek, baharatlı besinlerden uzak durmak, çay ve kahveyi azaltmak da ağız kokusunu önlemek için etkili olacaktır.

Kötü ağız kokusunu önlemek için kişiler kendilerini iyi değerlendirmeli ve ağız kokusuna neden olabilecek durumlardan uzak durmalı, kokuyu önlemek için dikkatli davranmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ