Baş Ağrısı Yapan Gıdalar Nelerdir

  • Baş Ağrısı Yapan Gıdalar Nelerdir için yorumlar kapalı
  • 206 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı Yapan Gıdalar Nelerdir

Baş ağrısı, farklı nedenler ile ortaya çıkabilen yaygın bir rahatsızlıktır. Kişiye ve nedenine göre şiddeti değişen bu rahatsızlık, beslenmeyle ilgili olarak da gelişebilir. Baş ağrısı yapan gıdalar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunun için herkes kendi baş ağrısı nedenini, kendisi belirleyebilir ya da uzman bir doktorsan yardım alabilir.

Siz de sürekli baş ağrısı yaşıyor ve bunun nedenini merak ediyorsanız, baş ağrısı yaşadığınız zamanlarda öncesi ve sonrasını iyi değerlendirmelisiniz. Baş ağrısından önce yaptıklarınızı ve yediklerinizi bir deftere not alıp bu notlar arasında benzerlikler bulmaya çalışarak, kendiniz için baş ağrısı nedenlerini saptayabilirsiniz. Şüphelendiğiniz gıdalardan belli bir süre uzak kaldığınızda ağrılarınız son buluyorsa, bir uzmana danışıp bu besinlerden uzak kalacak şekilde beslenme listesi oluşturabilirsiniz.

Baş Ağrısı Yapan Besinler

Bazı besinlerin fazla tüketilmesi, hassas bünyeli ya da migreni olan kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Aşağıda bu besinlerin listesini bulabilirsiniz.

  • Zeytin: Sağlıklı ve yararlılığı ile bilinen zeytin, fazla tüketildiğinde bazı bünyelerde baş ağrısına neden olabiliyor. Buna benzer şekilde zeytinden elde edilen zeytin yağı da aynı şekilde bünyeye ağır gelip ağrıya neden olabilir.
  • Yıllandırılmış peynir türleri: Yıllandırılarak bekletilen peynir türleri, pek çok yararlı bakteriyi bünyesinde barındırdığı için peynir sevenlerin tercihleri arasında yer alır. Ancak fazlaca tüketilen bu peynirler, tansiyon, alerji ve baş ağrısına neden olabilir.
  • Kırmızı şarap: Koyu kırmızı üzümlerden elde edilen ve yıllandırma işlemine maruz bırakılan kırmızı şarap türleri, baş ağrısına neden olan gıdaların başında gelir. Sürekli kırmızı şarap tüketen ya da fazla tüketen kişilerde baş ağrısı sıkça görülür.
  • Fastfood yiyecekler: Fastfood yiyeceklerin içeriğinde bulunan, gıda güvenliği tarafından onay verilen MSG maddesi, baş ağrısına neden olan bir maddedir. Besinlerin içindeki tatları dengelemek için kullanılan madde, besini yiyen kişilerin beğenmesinde etkili oluyor.
  • Soya sosu: Sağlıklı olması ile bilinen soya sosu hassas bünyeye sahip ya da migren rahatsızlığı olan kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Yüksek oranda tuz seviyesine sahip olduğu için fazla tüketildiğinde ölüm riski ile bile karşı karşıya kalınabilir.

Yukarıda verdiğimiz baş ağrısı yapan gıdalar aşırı tüketilmediği takdirde zararı bulunmamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ