Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır

  • Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
  • 343 kez görüntülendi.
Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır

Siz de bulaşık makinesinin çalıştığı esnada kendi kendini temizlediğini düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse fena halde yanılıyorsunuz. Zira bulaşık makinesinin böyle bir işlevi olmadığı gibi düzenli olarak temizlenmediği takdirde özellikle su boruları ve hazne kısımlarında yağ ve kireç birikir; buna bağlı olarak kötü kokular ortaya çıkar. Bu yazımızda Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Doğal Yollarla Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık Makinesi İç Temizliği

Bu işlem için öncelikle bulaşık makinenizin fişini çekip musluğunu kapattıktan sonra kullanma kılavuzunda anlatıldığı gibi alt ve üst raflarını çıkartın. Bu rafları bulaşık deterjanı veya Arap sabunu ile güzelce yıkayıp kuruması için bir kenara koyun. Makinenin içerisinde su püskürtme işlevi gören pervane deliklerinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin; tıkanmışsa iğne vasıtasıyla delikleri açın. Makinenizin içerisinde oluşmuş kirleri kâğıt havlu ile temizleyin; alt kısımdaki filtreyi kontrol edin. Üst kısımdaki filtreyi ve süzgeci çıkararak içerisindeki yemek kalıntılarını sabunlu su ve fırça yardımıyla güzelce temizleyin; işlem bittikten sonra yerine monte edin. Alt ve üst rafları da yerlerine yeniden yerleştirdikten sonra deterjan gözüne karbonat doldurun; üst rafa bir kabın içerisine doldurduğunuz beyaz sirke veya elma sirkesini koyun ve makinenizi yüksek sıcaklıkta uzun programda çalıştırın.

Bulaşık Makinesi Dış Temizliği

Bulaşık makinesinin dış temizliği de iç temizliği kadar önemlidir ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu sebeple makinenizin dış yüzeyini yumuşak deterjanlı bir bez yardımıyla güzelce sildikten sonra kontrol panelini nemli bir bez ile hafifçe temizleyin. Bu şekilde iç-dış temizliğini düzenli bir biçimde yaptığınızda Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir sorusunu sonsuza dek hayatınızdan çıkaracaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ