Buzdolabındaki Yemek Kokuları Nasıl Giderilir

  • Buzdolabındaki Yemek Kokuları Nasıl Giderilir için yorumlar kapalı
  • 216 kez görüntülendi.
Buzdolabındaki Yemek Kokuları Nasıl Giderilir

Zaman zaman hepimiz buzdolabı kapağının açılması ile birlikte mutfağa dolan kötü kokular alırız. Düzenli dolap temizliği yapılsa bile üzeri açık bırakılan yemekler, saklama koşullarına uygun olarak saklanmayan besinler, uzun süre bekletildiği için çürüyen ancak farkına varılmayan sebze meyveler nedeni ile bu kokular ortaya çıkabilir.
Buzdolabında oluşan kötü kokuların giderilmesinden önce bu kokuların oluşmamasına dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra yenilmek üzere saklanan tüm yemekler kapaklı bir kapta ve ağzı sıkıca kapalı şekilde saklanmalıdır. Bu yemeklerin dolaptan alınması ve konulması sırasında dökülmemesine dikkat edilmeli, eğer dökülme olursa hemen temizlenmelidir. Bunlara dikkat edildikten sonra kötü koku oluşumu devam ediyorsa, aşağıdaki yöntemler denenebilir.

Buzdolabındaki Yemek Kokularının Giderilmesi

Buzdolabındaki yemek kokularının giderilmesi için aşağıdaki maddeler uygulanabilir.

  • Buzdolabı kokularının giderilmesinde çay deminden yararlanılabilir. Bunun için demlenen çay derin bir kaba konulur. İçine bir adet limon dilimlenen çay dolabın bir köşesine konulur ve kötü kokuları emmesi sağlanır.
  • Kötü koku emme özelliği bulunan bir diğer madde olan süt de buzdolabının bir köşesi ağzı açık bir kapta konumlandırıldığında kısa sürede kötü kokuların yok olması sağlanır.
  • Güzel koku veren vanilya da buzdolabı kokuları için etkili şekilde kullanılabilir. Bunun için 1 paket toz vanilya bir çay tabağının içine konulur ve tabak buzdolabının bir köşesine yerleştirilir.
  • Taze Türk kahvesi, karbonat, kavun kabuğu, pirinç gibi maddeler de buzdolabının güzel kokmasını sağlar.
  • Eğer bu maddeler ile kötü kokular giderilemiyorsa dolabın fişi çekilip içindeki tüm besinler boşaltılır. Sökülebilecek tüm parçalar çıkarılır ve çeşme altında deterjan ile yıkanır. Dolap içi ise karbonatlı sirke ile silinir. Dolap tamamen temizlendikten sonra yerleştirilip yeniden çalıştırılabilir.

Buzdolanbındaki yemek kokuları için yukarıda verilen maddeler denenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ