Çay Demlerken Bunlara Dikkat Edin

  • Çay Demlerken Bunlara Dikkat Edin için yorumlar kapalı
  • 393 kez görüntülendi.
Çay Demlerken Bunlara Dikkat Edin

Türk milleti olarak çaya düşkünlüğümüz bilinir. Hatta çayın demini tavşankanı diye nitelendiririz. Çayın iyi demlenmesi ve lezzetinin iyi olmasını isteriz. Misafirlerimize de sunduğumuz çayın iyi olması için elimizden geleni yaparız. Çay demlerken dikkat etmemiz gerekenler ise şunlardır.

  • Tanen denilen maddelerin aktif hale gelmemesi için çayın kaynar suyla yapılmaması gerekir.
  • Çay demlenirken kaynayan su nedeniyle yüksek ısıya maruz kalan çay kansere kadar gidebilecek hastalıklara neden olabilir.
  • Çayı kesinlikle fokur fokur kaynayan su ile demlememeliyiz.
  • Acı olan çayı kesinlikle içmemeliyiz.

Çayı Nerede ve Nasıl İçmeliyiz?

Çay demlerken dikkat edilmesini istediğimiz gibi çayı içerken de dikkat etmemiz gerekenler bulunmaktadır. Kafe ve çay ocağı gibi yerlerde çay içerken de dikkat edilmelidir. Buralarda çay içerken çayın tadı kontrol edilmeli, eğer çay acı ise kesinlikle bu çay içilmemelidir. Çünkü ya çay kaynatılmış veya da çok zaman önce demlenmiştir. Normalde çay ağızda hoş bir tat bırakır. Ancak bayat veya kaynamış olan çay ağızda acılık hissetmemizi sağlar. Çay içerken taze olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun için de çayın dem rengine bakabiliriz. Eğer çayın rengi bulanık ise bunun sebebi çayın kaynamış olmasıdır. Çayın rengi, çay ne kadar demli olursa olsun berrak olmalıdır. Eğer çayın rengi bulanık olmasa bile berrak değilse bunun sebebi de çayın çok önceden yapıldığı ve eskidiği de anlaşılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ