Çay Lekesi Kanepeden Nasıl Çıkar

  • Çay Lekesi Kanepeden Nasıl Çıkar için yorumlar kapalı
  • 225 kez görüntülendi.
Çay Lekesi Kanepeden Nasıl Çıkar

Çay, günlük hayatta en fazla tüketilen içecekler arasında yer alır. Çocuklar için fazla tüketilmesi zararlı olsa da yine de ara sıra en açık şekilde verilen bu sıcak içecek, kanepeler üzerinde de en fazla lekesi olan içecek olma özelliğindedir. Bu leke ile başa çıkmak ve eskisi gibi temiz oturma grubuna sahip olmak için “Çay lekesi kanepeden nasıl çıkar?” sorusunun cevabını araştırdık. İşte sonuçlar…

Kanepede çay lekesi oluştuğunda ilk olarak yapılması gereken temiz bir kağıt havlu ya da bez ile çayın kanepeye işlemeden önce fazla ıslaklığının alınmasıdır. Bu işlemin ardından yeni, temiz bir kağıt havlu alınıp lekenin üzerine bastırılır ve çay ıslaklık emilemeyecek duruma gelene kadar işleme devam edilir. Bu aşamada ovma yapılmamasına dikkat edilmelidir. Kanepe üzerindeki ıslaklık giderildikten sonra kanepe rengi ve lekeye göre farklı doğal malzemeler ile temizlik yapılabilir.

Leke eğer uzun süre önce oluşmuş ise gliserinli su ile silinip temizlenebilir. Renkli kanepelerde yumurta sarısı ile beyaz koltuklarda ise limon suyu ile çay lekesi temizlenebilir. Kumaş türüne uygun malzeme seçiminden sonra yumuşak bir bez ya da sünger ile hafif ıslatarak lekeli bölge temizlenebilir. Leke çıktıktan sonra sade sulu bir sünger ile temizlik alanı durulanarak kurumaya bırakılır.

Yukarıda verdiğimiz malzemeler ile çay lekesi temizlemek son derece kolay ve sağlıklıdır. Her ne kadar doğal olsalar da bu malzemeler de nadiren koltuğun kumaş türüne göre zarar verebilir. Bu nedenle tüm eşya da ilk deneme öncesi görünmeyen küçük bir alanda deneme yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ