Çelikler En İyi Nasıl Parlatılır

  • Çelikler En İyi Nasıl Parlatılır için yorumlar kapalı
  • 1.695 kez görüntülendi.
Çelikler En İyi Nasıl Parlatılır

Mutfaklarda en fazla kullanılan madde çeliktir. Çaydanlık, tencere, tava, çatal, kaşık, bıçaklarda kullanılabilen bu madde, daha sağlıklı ve daha lezzetli yemekler ortaya çıkmasında etkilidir. Ancak sürekli kullanılan çelik mutfak gereçleri zaman içinde parlaklıklarını kaybeder. Çeliklerin ilk günkü parlaklıklarını yeniden kazanması için “Çelikler en iyi nasıl parlatılır?” sorusunun cevabını araştırdık.
Çelik mutfak eşyaları dayanıklılıkları nedeni ile çok tercih edilir. Bu özel ürünlerin temizliğinde mutlaka yumuşak yapılı sünger ya da bezler kullanılmalıdır. Bulaşık telleri çeliklerin çizilmesine neden olacağı için kesinlikle kullanılmamalıdır. Temizlik malzemesi olarak ise özel yüzeye zarar vermeyen deterjanlar kullanılabilir. Bu deterjanları kullanmak istemeyen ev hanımları her evde bulanan malzemeler ile elde edilen doğal yöntemler ile de çeliklerin parlamasını sağlayabilir.

Çelikleri Parlatmak için Doğal Çözümler

Çelik mutfak gereçlerinde zamanla oluşan matlaşma için doğal malzemeler ile parlatma denenebilir. Aşağıda çelikleri parlatmak için doğal çözümler hakkında maddeleri bulabilirsiniz.

  • Limon kabuğu: Salatalar için kullanılan limonların kabukları çatal, kaşık, bıçak temizliğinde kullanılabilir. Bu yöntem için limon kabuklarının dış yüzeyi avuç içine yerleştirilir ve çatal, kaşık, bıçaklar limon kabuğunun dış yüzeyi ile güzelce ovulur. Sonrasında bol su ile durulanır ve leke kalmaması için temiz bir havlu bez ile kurulanır.
  • Sirke ve karbonat: Sirkenin çelikler üzerindeki parlatma etkisi son derece yüksektir. Bu etkinin sağlanması için 1 çay kaşığı sirke ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım kaynamış suyun içine atılır ve parlatılmak istenen mutfak gereci de bu suyun içine atılır. 15-20 dakika kaynatıldıktan sonra deterjan ile yıkanır.
  • Elma kabuğu ile çelik parlatma: Bu yöntem için ilk olarak çelik ürünler bulaşık deterjanı ile güzelce yıkanır ve durulanır. Sonraki aşamada içinde elma kabuğu bulunan su kaynamaya başladığında temizlenmek istenen çelik ürünler suyun içine konulur ve yaklaşık 10-15 dakika kaynatılır. Son aşamada ise mutfak gereçleri ılık su ile durulanıp kurulanır.
  • Bulaşık makinesine elma sirkesi koymak: Bulaşık makinesi ile çelik malzemeleri yıkayan ev hanımları düzenli parlaklık sağlamak için haftada 1 kere bulaşık makinesinin deterjan bölümüne 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilir.

Çelik parlatma yöntemleri ile siz de ilk günkü gibi parlak ve yeni çelik ürünlere sahip olabilir, mutfağınızda göz alıcı parlaklığı her daim yaşayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ