Duşakabin Temizliği

  • Duşakabin Temizliği için yorumlar kapalı
  • 501 kez görüntülendi.
Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliği banyo temizliğinin en zorlu kısmıdır. Sürekli buhara maruz kalan, şampuan köpüğü ve su kirecinden dolayı lekelenmeler oluşan duş kabinleri, düzenli aralıklar ile temizlenerek hijyeni sağlanmalıdır. Düzenli olarak uygulanan temizlik ile kabin birleşim yerlerinde oluşabilecek küflenme, paslanma ve sararmalara engel olunabilir.
Duş kabini insanların özel bakımlarını yaptıkları tamamen kendilerine özel alanlarıdır. Bu alanın hijyenik olması, kişilerin de sağlıkları için de büyük önem taşır. Bireyler için özel olan bu alanların temizliği de aynı şekilde özel olarak yapılmalıdır.

Duşakabin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş kabini temizliği için dikkat edilmesi gereken noktalar, daha uzun süre hijyen sağlanması için etkilidir.

Aşağıda bu noktaları maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Duş kabini temizliğinde özel olarak hazırlanan duş kabini temizleme deterjanları kullanılmalıdır. Eğer bu deterjanları satın alınacak durum yoksa tamamen doğal malzemelerden elde edilmiş deterjan türleri kullanılmalı, kesinlikle tuz ruhu, çamaşır suyu gibi insan sağlığına zarar verebilen temizlik maddeleri kullanılmamalıdır.
  • Duş kabini camlarında su lekesi oluşmaması için düzenli olarak duş sonrası çek-pas ile su damlacıkları temizlenmeli ve kuru bir bez ile kurulanmalıdır.
  • Kabin içindeki küçük bölgelerin temizliği için kullanılmayan bir diş fırçası ya da özel küçük fırçalar kullanılabilir.
  • Kabinde oluşan kireçlenmeler için marketlerde satılan banyo yüzey temizleyicilerinden yararlanılabilir. Bu temizlik malzemeleri kireçli yüzeye sıkılıp 15 dakika bekletildikten sonra yumuşak bir sünger ya da bez ile silinip sonrasında saf su ile durulanarak kireçlerin temizliği sağlanabilir.
  • Haftada bir kere yapılan düzenli duş kabini temizliği, çıkarılması güç lekelerin birikmesini engeller. Bunun için saf beyaz sirke ve karbonattan yararlanılabilir. İki malzemenin birleşimi ile elde edilen macun tüm duşakabine sürülür ve 15 dakika bekletilir. Bu sürenin sonunda macun saf su ile güzelce durulanır.
  • Duş kabininin içinde bulunan fayanslarda da zamanla küflenme ve kireçlenme yaşanabilir. Bunların temizliğinde banyolar için kireç sökücü ya da fayans temizleyici olarak kullanılan temizlik malzemeleri yüzeye sıkılır ve sert bir fırça ile temizlik sağlanır.
  • Duş kabini içinde yer alan duş başlığı ve armatör temizliği için ise özel temizleyiciler ve pamuklu temizlik bezi kullanılabilir.

Duşakabin temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler ile siz de daha sağlıklı ve hijyenik bir duş kabinine sahip olabilir, kişisel temizliğinizi daha sağlıklı bir ortamda yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ