Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir

  • Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir için yorumlar kapalı
  • 405 kez görüntülendi.
Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir

Türk yemek kültüründe ekmeğin önemli bir yeri vardır. Çorba ve sulu yemeklerin yanında sıklıkla tüketilen ekmek çeşitleri, her sofranın olmazsa olmazı niteliğindedir. Yapılan yemek çeşidine göre tüketim miktarı değişen bu besin, zaman zaman fazla gelip bir kaç gün saklanmak zorunda kalır. Bu aşamada çoğu kadının yaşadığı ekmek küflenmesi ortaya çıkabilir.

Ekmek küflenmesi için ev hanımları farklı yöntemler kullanırlar. Halk arasında en çok kullanılan ekmek küflenmesini önlemek için uygulanan yöntemleri sizler için araştırdık, işte o sonuçlar…

  • Ekmeği küflenmeden saklamak için uygulanabilecek en basit yöntem, buzdolabında saklanmasıdır. Tazeliğini bu şekilde koruyan ekmekler, yemekten 45 dakika önce çıkarılarak rahatça tüketilir.
  • Ekmek saklama kaplarının düzenli bir şekilde sirke ile temizlenmesi oluşabilecek küflerin engellenmesi için etkilidir.
  • Nem, nesnelerin küflenmesinde etkili olduğu kadar ekmeğin küflenmesinde de etkilidir. Saklama kabında oluşan nemin önlenmesi için kap içine bir miktar açıkta tuz bırakılmalıdır.
  • Fırın ekmekleri için çok fazla uygun olmayan ancak tandır ekmekleri için uygun olan bir başka yöntem de buzlukta saklama yöntemidir. Buzlukta 1 aya kadar saklanan ekmekler, buzları çözüldükten sonra ısıtılıp tüketilebilir.
  • Poşetlerde saklanan ekmekler hava alamayacağı için daha çabuk küflenme sorunu yaşanabilir. Bunu önlemek için ekmekleri mutlaka özel ekmek saklama kaplarında saklanması gerekir.

Siz de evinizde fazla ekmek kaldığında küflenmeden saklamak istiyorsanız, ekmek küflenmesini engellemek için uygulanabilecek pratik bilgilerden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ