Evdeki Hava Nasıl Nemlendirilir

Evdeki Hava Nasıl Nemlendirilir

Evde sürekli yaşanılan ortamın belirli seviyede nemli olması sağlık açısından çok önemlidir. Solunum problemi olan ya da bu tür bir rahatsızlığa sahip olan bireyler için daha önemli olan yaşanılan ortamın nemi, oda içinde yapılan bazı uygulamalar ile dengelenebilir. Bu dengenin kurulması için uygulanabilecek yöntemleri sizler için Evdeki hava nasıl nemlendirilir?” başlığı altında topladık.
Evdeki nem seviyesinin dengede tutulması için farklı pek çok yöntem denenebilir. Kimi yöntemlerde özel cihazlardan faydalanırken kimi yöntemlerde ise doğal malzeme ve maddelerden yararlanılabilir. Siz de solunum problemi yaşıyor ve bunun önüne geçmek istiyorsanız, bu yöntemlerden kendinize en uygun olanı kullanabilir, hem kendiniz hem de sevdikleriniz daha sağlıklı bir ortamda daha rahat nefes alabilirsiniz.

Odadaki Nem Seviyesini Dengelemek için Uygulanabilecek Yöntemler

  • Sıcak buhar makinesi: İçerisinde bulunan suyu ısıtıp buharlaştırarak ortama veren sıcak buhar makineleri, nem dengesini sağlar. Sıcak uygulama yapan buhar makinelerinin su haznelerine koku vermesi için farklı yağ esansları eklenebilir. Bu makineler aynı zamanda cilt gözeneklerinin açılmasında da etkili olarak kullanılabilir.
  • Soğuk buhar makinesi: Ortama buhar veren bir diğer cihaz da soğuk buhar makinesidir. Bu makineler su haznesindeki suyu titreşim ile buharlaştırıp ortama verir. Sıcak uygulama yapan makinelere eklenebilen aromatik yağlar bu makinelere eklenemez ancak ortama soğuk buhar verdiği için daha ferah bir hava sağlama avantajı vardır.
  • Kalorifer peteğine ıslak havlu koymak: Su emiciliği yüksek olan bir havluyu ıslatıp kalorifer peteği üzerine koymak da ortama buhar vermeyi sağlar. Ancak bu yöntemin bir benzeri olan oda içinde çamaşır kurutmak tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bunun nedeni yeni yıkanan çamaşırlarda deterjan kalıntısı kalma olasılığı ve bu kalıntıların buhar yolu ile insan vücuduna girme olasılığıdır.
  • Bir kap içindeki suyu kalorifer peteğinin üzerine koymak: Kalorifer peteğinin ısısı ile kap içindeki su buharlaşarak ortamın nemlenmesini sağlar. Bu uygulamada da limon, portakal ya da lavanta yağı eklemesi yapılarak odanın güzel kokması sağlanabilir.

Yukarıda verdiğimiz ev nemledirme yöntemleri ile siz de odanızın nem dengesini sağlayabilir, daha rahat bir ortamda sevdikleriniz ile vakit geçirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ