Halıdaki Yanık İzleri Geçer Mi

Halıdaki Yanık İzleri Geçer Mi

Kadınlar, kendi bakımları kadar evlerinin bakımı ve güzelliğine de önem verir. Ancak ev güzelliği için özenerek beğenerek satın aldıkları ev eşyaları zaman içinde bazı ev kazalarına maruz kalıp zarar görebilir. Ev kazalarına maruz kalıp en fazla zarar gören eşyaların başında koltuk ve halılar geliyor. Özellikle halılar, yanıklardan en fazla etkilenen ev eşyaları arasında bulunuyor. Çok sık rastlanan bu sorun “halıdaki yanık izleri geçer mi?” sorusunun da sık sık gündeme gelmesine neden oluyor.
Halıda oluşan yanık izleri ev hanımlarının en çok canını sıkan eşya sorunlarındandır. Yanığın yeri, derecesi ve halının rengine farklı yöntemler kullanılarak bu sorunun çözümü mümkün. Halıdaki yanık izlerinin çözümü için yöntemleri sizler için araştırdık. Bu konuda en etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Zımparalı çözüm

 Halıdaki yanık izleri için en etkili çözüm zımparadır. Bunun için ilk olarak zımpara kağıdı ile yanık bölgesi güzelce zımparalanır. Zımpara işleminden sonra top top olan siyah uçlar küçük bir makas yardımı ile kesilir. Makasla kesim işleminden sonra aynı bölgeler kalın dişli tarak ile taranır ve elektrik süpürgesi ile yanık parçalar alınır.

Hidrojen peroksitli çözüm

Tuhafiye, saç boyası satılan yerler ve bazı büyük marketlerde bulunabilen hidrojen peroksit, halıdaki yanık lekeleri için son derece etkilidir. Bu yöntem için 1 çay bardağı kadar hidrojen peroksit ile 2 su bardağı kadar çeşme suyu karıştırılır. Elde edilen karışım temiz bir süngere batırılır ve sünger sıkılmadan lekenin üzerine konulur. 1-2 dakika sonra aynı sünger ile silinir. Bölgedeki leke giderilene kadar silmeye devam edilir.

Tuz ve pamuk ile çözüm

Halıdaki yanık lekelerinin giderilmesinde etkili en basit yöntemlerden birisi de tuz ve pamuk çözümüdür. Bu yöntem için küçük bir pamuğa tuz döküp yanık bölge silinir. Özellikle hafif halı yanıklarında bu yöntem etkili olabilir.

Gliserinli çözüm

 Halılarda oluşan yanıklar için gliserin maddesi de etkili şekilde kullanılabilir. Bu yöntem için yanık lekesine üzeri kaplanacak şekilde gliserin dökülür. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra temiz bir bez ya da sünger ile leke çıkana kadar ovulur.

Halıdaki yanık izi için kullanılabilecek bu basit yöntemler ile siz de en sevdiğiniz ev eşyalarınızı yeniden kullanılacak hale getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ