Kalebodur Nasıl Parlatılır

Kalebodur Nasıl Parlatılır

Mutfak ve banyolarda suyun daha rahat ilerlemesi, ortamın daha kolay temizliğinin sağlanması için kalebodur ya da fayanslar kullanılır. Bu kaplama yüzeyleri derz ile duvar ya da zemine yapıştırılıp sabitlenme özelliğindedir. Dayanıklı oldukları için uzun seneler kullanılabilen bu seramikler zaman içinde kararma, sararma, lekelenme ve matlaşma gibi sorunlara neden olabilir. Bu sorunların giderilmesi için rutin temizlik uygulamaları yapılsa da tam anlamı ile yapılamadığı için çoğu zaman sorunları engellemek için yeterli olmayabilir.

Matlaşan ve lekelenen kalebodurların parlatılması için etkili şekilde temizlik yapılmalı ve uygun yöntemlere yer verilmelidir. Etkili bir kalebodur temizliği için ilk olarak temizlik alanının buhara maruz bırakılması gerekir. Bunun için küçük buhar makineleri kullanılabileceği gibi orta boy bir leğen içine kaynar su konulup bunun buharından yararlanılabilir. 5-10 dakika buharda kalan kalebodurların üzerinde bulunan lekeler bu sırada yumuşayıp daha kolay temizlenecek hale gelecektir.

Bu aşamadan sonra yüzeye uygun bir kimyasal malzeme ile yüzeyin tamamı temiz bir sünger yardımı ile silinir. Bu şekilde 5-10 dakika bekletildikten sonra deterjan bol su ile durulanır. Ancak temizlik ve durulama aşamasında mutlaka sıcak su kullanılmalıdır. Temizlenen kalebodurların daha parlak görünmesi için küçük bir tas içine bir miktar su konulur ve içine 1-2 kaşık sirke eklenir. Bu su ile ıslatılan kalebodur yüzeyi durulanmadan 5 dakika kadar bekletilir ve en son olarak temiz bir bez ile yüzey kurulanır. Bu uygulama ile kalebodur parlaklığı sağlanır.

Bu yazımızda en çok merak edilen sorulardan biri olan “Kalebodur nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını verdik. Siz de bu yöntem ve malzemeler ile kalebodur temizliği yapabilir ve daha parlak yüzeylere sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ