Karbonatla Lavabo Nasıl Temizlenir

Karbonatla Lavabo Nasıl Temizlenir

Karbonat, genelde hamur işlerinde kullanılan bir malzeme olarak bilinir. Hamur işlerinde kabarmayı sağlamanın yanı sıra ev temizliğinde de geniş bir yere sahip olan karbonat, lavabo temizliğinde de kullanılan en etkili maddeler arasında yer alır.

Karbonat; sodyum, magnezyum, kalsiyum, amonyum, baryum çeşitlerinden oluşmasına rağmen tamamen zararsız ve doğal bir maddedir. İnatçı ve başa çıkılması zor kirlerin yumuşamasını sağlayan karbonat, lavabolarda da tıkanıklık ve kötü kokunun önlenmesinde kullanılabiliyor.

Lavabo temizliği için karbonat, sadece su ile birlikte kullanılabilir. Karbonat ile lavabo temizliği yapılmadan önce lavabo içi ıslak bir bez ile silinmeli. Ardından en inatçı lekelerin üzerine bir miktar karbonat dökülmeli ve 15 dakika kadar beklenmeli. Karbonat lekenin içine işledikten sonra temiz bir sünger ile ovularak lekelerin çıkarılması sağlanabilir. Sadece parlak bir lavabo için karbonat ve limon suyu karıştırılıp tüm lavaboya sürülür. Bir süre beklettikten sonra lavabo içi sıcak su ile temizlenebilir.

Zaman içinde kirler ve artık maddeler nedeni ile tıkanan lavabolar için de yine karbonattan yararlanmak mümkündür. Lavabo tıkanıklığı için sirke ve karbonatın beraber kullanılması daha uygundur. Bunun için ilk olarak 1 su bardağı kadar karbonat lavabo deliğini tamamen kapatacak şekilde dökülür. Ardından yine aynı miktarda elma ya da üzüm sirkesi lavabo deliğine dökülür. Bu şekilde karbonat ve sirke birbirine karışarak lavabo borusuna inip tıkanıklık yapan maddeleri eriterek açılmasını sağlar.

Yukarıda verdiğimiz bilgileri kullanarak siz de lavabo temizliğinde karbonat kullanabilir, bu sayede hem daha sağlıklı bir temizlik yapıp hem de daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ