Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır

Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır

Her şeyde olduğu gibi yoğurtta da ev yapımı olan ürünün tadı bir başkadır. Ancak takdir edersiniz ki yoğurdu evde yapmak, kıvamını iyi tutturmak pek de kolay sayılmaz. Tarifimiz sayesinde bu zorluk sizin için zorluk olmaktan çıkacak, evlerinizde kendi yoğurdunuzu yapar hale geleceksiniz. Evlerde yoğurt mayaladığınızda büyükçe bir kap tercih ederseniz yoğurdu kısa bir sürede tüketmeniz gerekecektir. Çünkü yoğurt zamanla tazeliğini kaybeder, ekşir ve sulanır. Oysa küçük bir kavanozda mayalarsanız hızlı bir şekilde tüketip olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Üstelik kavanozda yoğurt mayalama sayesinde kavanozu açmadığınız takdirde yoğurdunuz 10 gün kadar taze kalır. Dilerseniz şimdi işlemin ayrıntılarına geçelim.

  • Öncelikle dilediğiniz miktarda taze süt alarak ve sütü kaynatarak işe başlayabilirsiniz. Sütü kaynayana kadar karıştırınız ve kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika kadar karıştırarak kaynatınız. Böylece süt mikroplardan arınacaktır.
  • Süt kaynadıktan sonra ocağı kapatıp sütün ideal ısıya düşmesini bekleyiniz. İdeal mayalama ısısının tespiti ise işin püf noktasıdır. Süt eli yakmayacak kadar soğumalıdır. Ancak parmağınızı süte soktuğunuzda çok hafif bir rahatsızlık da duymalısınız. Eğer süt gereğinden soğuksa mayalama tutmaz; gereğinden sıcaksa yoğurdun kıvamı cıvık, tadı ekşi olur. Bu nedenle parmağınızı hafif rahatsız edecek sıcaklık ideal sıcaklıktır.
  • Süt bu sıcaklığa geldiğinde bir kavanoz için 1 kaşık yoğurt ayırın. Yoğurdu bir kâseye koyun ve üzerine birkaç kaşık süt ekleyin. Mayalık yoğurdu süt ile ezerek akışkan bir kıvama getirin. Ardından hazır olan mayayı kavanoza boşaltarak kavanozun üzerini kalın bir bez veya battaniye ile kapatın.
  • 3 saat kadar sonra kavanozda yoğurt mayalama yöntemiyle elde ettiğiniz yoğurdunuz hazır olacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ