Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir

Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir

Türkiye’deki şebeke sularının kireçli olması evde kullanılan pek çok gereçte kireçlenmeye neden olur. Zamanla oluşan ve önlem alınıp temizlenmezse kalın tabakalar halinde karşımıza çıkan bu kireç lekeleri, düzenli olarak temizlendiğinde kolay bir şekilde çıkarılabilir. Kireç lekelerinden kurtulmak için marketlerde satılan kimyasal kireç sökücü ve temizlik fırçalarından yararlanılabilir.
Kireç sökücü malzemeler ile yapılan temizlik sırasında sıvı halde bulunan kimyasal malzeme kireçli bölgeye dökülür. Bir süre bu alanda bekletilir. Bu sırada kireçlere işleyen malzeme kaynama sesi gibi bir ses çıkararak köpürür. Malzemenin köpürmesi ve kirecini atmasının ardından alan bol su ile durulanır. Eğer temizlenen alan çaydanlık ya da tencere gibi içinde besin ve içecek bulundurulan bir mutfak gereci ise durulama daha dikkatli yapılmalı, 2-3 kere mutfak gerecinin içinde saf su kaynatılıp dökülmelidir.

Kireç Lekeleri için Doğal Çözümler

Zamanla farklı alan ve gereçlerde oluşan kireçlerin önlenmesi ve temizlenmesinde kimyasal yöntemlerin yanı sıra doğal yöntemler de uygulanabilir. Kireç lekeleri için doğal çözümler konusunda karbonat, sirke, limon tuzu ve kaya tuzundan yararlanılabilir.

Sirke ile kireç lekesi temizleme yöntemi

Sirke ile lavabo, derz araları ve çaydanlıkların temizliği sağlanabilir. Sirke ile çaydanlık temizliği için su dolu çaydanlığın içine bir su bardağı kadar konulur ve çaydanlık kaynatılır. 20 dakika ocak üzerinde tutulan çaydanlık sonrasında içindeki su dökülerek güzel bir şekilde durulanır. Eğer kireçli tabaka kalın ise bekleme süresi uzatılabilir.

Kaya tuzu ile kireç lekesi temizleme yöntemi

Sürekli kullanılan su ısıtıcı ve çaydanlıkların kireçlerinin temizlenmesinde kaya tuzundan yararlanılabilir. Bu yöntem için temizlenecek ısıtıcı ya da çaydanlık yarısına kadar su doldurulur, içine 2 yemek kaşığı kaya tuzu ve bir miktar sirke eklenip kaynatılır. 15 dakika kaynatılan mutfak gereçlerinin sonrasında ilk günkü gibi tertemiz olduğu görülebilir.

Karbonat ile kireç lekesi temizleme yöntemi

 Çaydanlık ve ısıtıcılar için etkili olarak kullanılabilen karbonat, banyo ve mutfaklarda oluşan büyük kireçli alanların temizliğinde de kullanılabilir. Bunun için 2 ölçü boraks ve 1 ölçü karbonat karıştırılarak kireçli alanın üzerine dökülür. Bir süre bekletildikten sonra bol su ile durulama yapılır.

Limon tuzu ile kireç lekesi temizleme yöntemi

Limon tuzu doğal ev temizleme ürünlerinin başında gelir. Kireç lekeleri için de etkili şekilde kullanılan limon tuzu, çaydanlık kirecinin temizlenmesinde etkilidir. Çaydanlık su ile doldurulduktan sonra içine 1 yemek kaşığı limon tuzu eklenerek yarım saat ocakta kaynatılır ve sonrasında bol su ile durulama yapılır. Bu yöntem ile de kireç tabakasından kurtulmak mümkündür.

Kireç lekelerinin giderilmesi için yöntemler sayesinde siz de rutin temizleme yapıp evinizdeki araç ve gereçleri en yüksek verim ile kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ