Kolay Hamile Kalmak için Yapılması Gerekenler

Kolay Hamile Kalmak için Yapılması Gerekenler

Evlenen her çift bir süre sonra sevgilerinin meyvesi olarak çocuk sahibi olmak ister. Bazı durumlarda kadın ve erkekte hiç bir sorun olmadığı halde gebelik gerçekleşmez. Pek çok farklı nedenleri olan hamile kalamama durumu konusunda basit önerilere dikkat ederek kısa sürede hamile kalınabilir.

Sağlıklı bir hamilelik ve kolay hamile kalmak için ilk dikkat edilmesi gereken faktör, kadın ve erkeğin anne-baba olmaya hazır olmasıdır. Hem psikolojik hem de biyolojik olarak çiftlerin hazır olduğu durumlarda düzenli cinsel ilişki ile 6 ay içinde gebelik oluşumu söz konusudur. Eğer düzenli cinsel ilişkiye rağmen bu sürede bir gebelik oluşmadıysa aşağıdaki maddeler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler maddeler aşağıda sıralanmıştır.

  • Korunmayı bırakın: Belli bir süre çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler farklı korunma yöntemlerini kullanır. Çocuk sahibi olmak istendiğinde ilk olarak bu yöntemler bırakılmalı. Spiral ve korunma haplarının bırakılmasının ardından 1 ay içinde hamile kalınabilir, iğne kullanıldığında ise 3-4 ay içinde hamile kalınabilir.
  • Düzenli cinsel ilişki: Korunma yönteminin bırakılmasının ardından haftada 2-3 kere düzenli cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma ihtimalini yükseltir. Çok sık ilişki erkek sperm kalitesini düşürürken, seyrek ilişki ise kadının yumurtlama döneminin geçmesine neden olabilir.
  • Cinsel ilişki sonrası kadının sırt üstü yatması: Kadının cinsel ilişki sırasında sırt üstü yatması ve cinsel ilişki sonrası hemen kalkmadan bir süre aynı pozisyonda yatması, spermlerin yumurtalara ulaşmasında etkili olacağı için gebelik için de etkili olacaktır.
  • Yüksek ısıdan uzak durun: Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu dönemlerde çok sıcak ortamdan ve çok sıcak su ile duş almaktan geri durması gereklidir. Sıcaklık hem sperm hem de yumurta kalitesinin düşmesine neden olan bir faktördür.

Yukarıdaki maddelere dikkat edildiği takdirde 6 ay süre içinde hamile kalınması büyük ihtimaldir. Bunlara rağmen hala çocuk durumu olmuyorsa çiftlerin yeniden bir doktora gitmeleri ve detaylıca muayene edilmeleri gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ