Kuru Ciltler için Ev Yapımı Yüz Maskeleri

Kuru Ciltler için Ev Yapımı Yüz Maskeleri

Kuru cilt, yağlı cilde oranla daha pürüzsüz ve daha az parlayan bir yapıya sahiptir. Çoğu zaman avantajlı olduğu düşünülse de kuru cildin de kendine göre dezavantajları mevcuttur ve özel bakım uygulamaları ile düzenli oolarak korunması gereklidir.

Kuru ciltlerin dezavantajları arasında ilk sırayı şüphesiz ki çabuk kırışması alır. Yüz kırışıklıkları yağlı ciltlerde zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar ve erken fark edildiğinde maske ve cilt uygulamaları ile yok edilebilirken kuru ciltlerde birden bire ortaya çıkan kırışıklıklar kısa sürede derinleşir ve çoğu zaman yok edilemeyebilir. Bunun için kuru cilt tipine sahip insanlar, kırışıklık, döküntü ve güneş ışınlarına karşı ciltlerini korumak için düzenli olarak önleyici bakım uygulamaları yapmalıdır.

Ciltte oluşan probleme göre farklı malzemeler ile hazırlanan kuru ciltler için ev yapımı yüz maskeleri, malzemeleri ve uygulanışları aşağıda yer almaktadır.

Kuru Ciltler için Kırışıklık Önleyici Yulaf Kepeği Maskesi

 

kuru ciltler için yulaf maskesi

Kuru ciltlerde oluşan kırışıklıklar için etkili bir maske olan yulaf maskesi ilk uygulamadan itibaren gözeneklerin temizlenmesini ve cildin pürüzsüzleşmesini sağlar.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği,
 • 2 tatlı kaşığı bal,
 • 1 çay kaşığı zeytin yağı.

Uygulanışı

Maske için gerekli olan tüm malzemeler derin bir kaba alınır ve güzelce karıştırılır. Homojen, sürülecek kıvama geldiğinde yüz ve boyun kısmının tamamına sürülür. 10-15 dakika ciltte bekletilen maske, ılık su ile tamamen temizlenir. Maskenin tamamını kullanmazsanız, hava almayan bir kaba koyarak 1 hafta boyunca buzdolabında saklanabilir.

Kuru Ciltlere Parlaklık Veren Kahve Maskesi

 

kuru ciltler için kahve maskesi

Her cilt tipi için parlaklık ve yumuşaklık veren kahve maskesi uygulanabilir.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı kakao,
 • 2 tatlı kaşığı bal,
 • 3 çay kaşığı süt,
 • 2 çay kaşığı kahve ya da telvesi.

Uygulanışı

Kahve maskesi için gerekli olan tüm malzemeler bir kaba alınıp karıştırılır. Oluşan karışım parmak uçları ile dudak çevresi ve göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. Yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile tüm yüz temizlenir. Bu maskeden sonra cildin kurumaması için nemlendirici krem kullanılabilir.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Muz Maskesi

 

kuru ciltler için muz maskesi

Kuru ciltlerde görülen cilt lekelerinin azalmasında ve cildin nemlenmesinde etkili olan muz maskesi, az malzeme ile uygulanması yönü ile de çok tercih edilir.

Malzemeler

 • Yarım muz,
 • 2 çay kaşığı yoğurt,
 • 2 çay kaşığı portakal suyu.

Uygulanışı

Nemlendirici doğal maske için gerekli olan tüm malzemeler hazırlandıktan sonra muz bir çatal yardımı ile ezilir. Yoğurt ve portakal suyunun da eklenmesinin ardından homojen kıvama getirilen karışım cildin kuruluğu azalana kadar haftada 2 kere sonrasında haftada 1 kere uygulanabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ