Mutfak Nasıl Temizlenir, Harika Tüyolar

Mutfak Nasıl Temizlenir, Harika Tüyolar

Mutfak, evlerin en fazla kullanılan bölümleridir. Yemek hazırlığı, bulaşık yıkama, yemek yeme ve bazen keyif kahvelerinin içildiği mekan olan mutfaklar, sık kullanıldıkları için en fazla kirlenen yaşam alanlarıdır. Sürekli yemek pişirildiği için yağ ve buhardan etkilenerek kirlenen mutfaklar özel olarak ilgilenilmesi ve temiz tutulması gereken alanlardır.

Pek çok ev hanımı, mutfak temizliğine ayrı özen gösterir. Ancak bu özeni gösterirken farklı zorluklar ile de karşılaşabilir. Bu zorluklar ile başa çıkmak için pratik yöntemleri sizler için araştırdık ve sonuçları şimdi paylaşıyoruz…

Mutfak temizliği yaparken dikkat edilecekler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Mutfak temizliğine başlamadan önce tezgah üzerinde ya da masa üzerine her ne varsa açıkta hepsi kaldırılır ve rahat bir temizlik ortamı hazırlanır.
  • Temizliğe ilk olarak yüksek raf ve dolaplardan başlamak gerekir. Böylece yukarıdan dökülen toz ve kirler aşağı bölümler temizlenirken yeniden kirlenmez.
  • Mutfak dolapları uzun süre kapalı kaldığında nem ve havasız ortamdan dolayı koku duyulabilir. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak en az haftada bir kere tüm mutfak dolapları açılmalı ve içindeki besinler kontrol edilmeli.
  • Mutfak dolaplarının silinme işi ise ayda bir kere yapılmalı. Bunun için 1 litre çeşme suyunun içine bir iki damla lavanta yağı ya da hoş koku veren başka bir doğal yağ kullanılabilir. Kurulama işlemi ise temiz bir bez ile yapılabilir.
  • Mutfak dolaplarına eşyalar yerleştirildikten sonra tezgah üzeri temizlenebilir. Bunun için limonlu ya da karbonatlı su kullanılabilir.
  • Mutfakta yer alan elektrikli büyük ve küçük aletler ıslak bir bez ile silinip kurulanabilir. Eğer aletler üzerinde çıkması zor lekeler var ise sirkeli su ile silme işlemi yapılabilir.
  • Mutfak içinde bulunan masa ve sandalyeler de saf su ile temizlenebilir.
  • Mutfak yerlerinin temizliği için de ilk olarak elektrikli süpürge ile toz ve yerde bulunan artık malzemeler temizlenir. Sonrasında vileda yardımı ile zemin temizliği yapılır.

Mutfak temizliği yapılırken yukarıda verilen aşamalar sırası ile takip edildiğinde daha kolay ve daha rahat bir temizlik işlemi yapılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ