Paslanmaz Çelik Evye Nasıl Temizlenir

Paslanmaz Çelik Evye Nasıl Temizlenir

Paslanmaz çelik evye, mutfak lavabolarında kullanılan en dayanıklı malzemelerdir. Paslanmaz özelliği ile uzun yıllar kullanılabilen bu lavabo gereçleri, zaman içinde kirlenip parlaklığını yitirebilir. Düzenli olarak temizliği yapılsa da yıkanan bulaşıklar ve dökülen yemek artıkları nedeni ile kirlenen çelik evyeler, marketlerde satılan pek çok kimyasal ürün ile temizlenebilir. Evde küçük çocuğu olan ya da kimyasal deterjanlara karşı aşırı duyarlılık gösteren ev hanımları ise bu temizliği, doğal malzemeler ile yapabilir.
Evde doğal malzemeler ile paslanmaz çelik evye temizleyici hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

  • Sünger
  • Kağıt havlu
  • Karbonat
  • Portakal ya da limon kabuğu
  • Sirke
  • Zeytin yağı

Çelik evye temizleyici yapılışı için ilk olarak lavabonun içinde hiç bir artık madde kalmamasına dikkat edilir. Tamamen boş olan lavabonun içine karbonat el ile serpilir. Sonrasında temiz bir sünger ile dairesel hareketler şekilde ovma işlemi yapılır. Karbonat çelik evyeyi çizmeden temizlenmesini sağlar.

Karbonat su ile giderilmeden üzerine yeteri miktarda sirke dökülür. Dökülen sirke ile birlikte evye içinde iri kabarcıklar ortaya çıkabilir. Bu sert su lekelerinin yok olduğu anlamına gelir. Tekrar sünger ele alınıp sirke tüm evye içine yayılır ve ovma işlemine devam edilir. Sirke sadece evye içini değil su gideri borusu içini de temizler. Evyenin güzel kokması için limon ya da portakal kabuğu ile ovma işlemi gerçekleştirilebilir.

Çelik evye temizliği için son aşama olarak evye içine bir miktar zeytinyağı dökülüp kağıt havlu ile ovma işlemi yapılır. Bu malzemeler ve yöntem ile çelik evyenin en az 1 hafta boyunca temiz ve parlak olması sağlanabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ