Rezene Çayının Faydaları ve Kullanımı

Rezene Çayının Faydaları ve Kullanımı

Rezene Çayının Faydaları ve Kullanımı

Rezene; Hindistan ve Pakistan mutfağında baharat olarak sıklıkla kullanılır. Ülkemizde ise daha çok mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları ve hazımsızlığa iyi gelen rezenenin, tohumu da son derece etkili ve yararlıdır.  Tadı biraz dereotuna benzeyen rezene, soğuk algınlığı, grip, halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabiliyor.

Rezene, ülkemizde en fazla çay olarak tüketilir. Sayısız faydası olan rezene çayının en bilinen faydalarını, sizler için araştırdık ve sonuçlarını paylaşıyoruz…

Şiş gözler için rezene çayı

Zaman zaman herkesin başına gelebilen göz şişkinliğinin tedavisinde rezene çayından yararlanılabilir. Bunun için demlenen rezene çayının içine temiz bir pamuk batırılır ve bu pamuk ile gözler silinir. Kısa sürede şişliğin geçtiği gözlemlenebilir.

Ülser tedavisinde rezene

En yaygın mide rahatsızlıklarından olan ülserde meydana gelen sürekli açlık hissi bu çay yardımı ile bastırılabilir.

Mide kramplarına çözüm

Hazımsızlık, gaz sancısı ve mide krampları için rezene etkili bir baharattır.

Anne sütünü arttırır

Annelerin yakından tanıdığı bu baharat, hem anne sütünü arttırır, hem de bebekte sütten dolayı oluşan gaz sancısını azaltır.

Zayıflamak için rezene çayı

Anneler ve anne adayları gibi zayıflamak isteyen bayanların da yakından tanıdığı rezene, idrar söktürücü ve yağ yakma özelliğindedir.

Rezene çayı ile enfeksiyon tedavisi

İçerisinde potasyum ve kalsiyum bulunan rezene ateş düşürme ve vücut direncini yükselterek enfeksiyon oluşumuna engel olur.

Adet sancısını engelleme

Adet sancısı ve adet dönemi öncesi sendromuna iyi gelen rezene çayı, günde 2-3 bardak içilebilir.

Kanı temizleyen rezene kürü

Böreklerin vücudumuzdaki görevi kirli kanı temizlemektir. Rezene çayı böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar ve dolayısı ile kanı temizlemekte etkilidir.

Çok sayıda faydası olan rezene çayı da tıpkı diğer bitki çayları gibi dikkatli tüketilmezse yan etkilere neden olabiliyor. Eğer sürekli kullandığınız bir ilaç varsa rezene çayı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doğrum kontrol hapı kullanan ya da östrojen takviyesi alan bireylerde bu ilaçların etkisini azaltacağı için tavsiye edilmez.Bunun dışında rezene çayının belirlenen başka yan etkisi bulunmamaktadır.

Rezene çayı yapımı, normal siyah çaydan farklı değildir. Eğer siz de bu faydalı çayı denemek istiyorsanız, yarım litre kaynamış su içine 2-3 yemek kaşığı rezene tohumu ekleyip 10-15 dakika demleyebilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz. Demleme aşamasında porselen ya da cam demlik kullanmak çayın daha lezzetli olmasını sağlar.

rezene çayı sıcak olarak tüketilebildiği gibi soğuk olarak da tüketilebilir. Soğuk tüketim için 1 litre saf içme suyu kaynatılır. Başka bir yerde tava içine 1 avuç rezene tohumu konulup 20-30 saniye kavrulur. Suyun tam kaynamasından sonra kavrulan rezene tohumu da suyun içine eklenir ve ocağın altı kapatılır. Demlenen çay süzülüp bir gece cam kavanozdan bekletilir ve ertesi gün içilebilir.

Rezene çayı hem sıcak hem soğuk olarak tüketilebilen, her ki şekilde de aynı etkilere sahiptir. Günde 1-2 fincan içilebilen rezene çayı pek çok rahatsızlık için iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ