Soğan Doğrarken Göz Yanmasına Son

Soğan Doğrarken Göz Yanmasına Son

Soğan, Türk yemek kültürünün vazgeçilmez ana malzemelerinden biridir. Yemekleri lezzet katmasının yanında besleyici özelliği de bir hayli fazla olan bu besin, soyulma ve doğranma aşamasında zaman zaman kadınların zorlanmasına neden olur. Özellikle soğanın ince ince doğranması gereken yemeklerin yapımı sırasında gzölerden akan yaşlara bir türlü engel olunamaz.

Soğanın doğranma aşamasında göz yakma özelliği vardır. Bu özelliği, pek çok araştırmaya da konu olmuştur. Yapılan araştırmalar ve kadınların kendi kendine deneyerek buldukları yöntemleri sizler için araştırdık. İşte o soğan doğrarken göz yanmasına son verecek basit yöntemler…

  • Buzdolabında bekletin: Soğanı doğrama aşamasında gözlerinizin yaşarmasını engellemek için kabuklarını soyduktan sonra buzdolabı ya da dondurucuda bekletme yöntemini deneyin. 10 dakika buzdolabında ya da 5 dakika dondurucuda beklettikten sonra doğranan soğan gözlere zarar vermez.
  • Deniz gözlüğü ile doğrama yapmak: Denize dalmak için kullanılan dalgıç gözlüğü de denilen gözlükler, soğan doğrarken ev hanımlarının en büyük yardımcıları konumundadır. Eğer siz de aşırı göz yanması ve yaşarmasından şikayet ediyorsanız, mutfak araç-gereçlerinizin içine bir adet deniz gözlüğü de koymayı unutmayın.
  • Dişler arasında kibrik çöpü tutmak: Size biraz garip gelebilir ancak soğan doğrama aşamasında dişler arasında tutulan bir ya da iki adet kibrit çöpü göz yanmasını engeller. Bunun için kibrit çöpünün yanacak kısmının ağız dışında olması gerekir.
  • Musluğu açık tutun: Kadınların soğan doğrarken en fazla uyguladıkları yöntemlerden biridir. Soğan doğrama aşamasında musluğu açık bırakıp hemen yanında doğrama yapılması da gözlerin yaşarmasını engeller.
  • Ağzınızda su tutun: Ağızda su tutmak da soğanın yakıcı özelliğini kaybetmesini sağlar. Suyu doğrama aşamasının başından sonuna kadar bu suyu ağzınızda tutarak yanmayı engelleyebilirsiniz.

Soğan doğrarken göz yanmaması için uygulanabilecek yöntemleri deneyerek siz de daha rahat bir şekilde yemek yapabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ