Su İçilmemesi Gereken Durumlar

Su İçilmemesi Gereken Durumlar

Su, insan hayatı için en önemli sıvıdır. Vücudun büyük kısmını oluşturan bu sıvıyı, gün içinde yaklaşık 1,5-2 litre olarak tüketmek gerekir. Alınması gereken miktarı gün içine yayarak tüketmek en sağlıklı su içme yöntemidir. Ancak bazı durumlarda su içmek son derece zararlı olabiliyor.
Genelde çok fazla bilinmeyen ancak vücut için zararlı olan su içilmemesi gereken durumlar, aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Siz de bu maddelere dikkat ederek daha bilinçli su tüketimi yapabilirsiniz.

Kustuktan sonra su içmeyin

Mide rahatsızlıkları, tüketilen besinler ya da soğuk nedeni ile zaman zaman yaşanan kusma durumlarının hemen ardından genelde su içilir. Ancak bu son derece yanlış bir davranıştır. Boş mideye alınan su vebaya neden olabilir.

Tatlıdan sonra su içmeyin

Tatlı yedikten sonra genelde su içilip ağız tadı dengesi sağlanır. Bu durum şeker yükselmesine neden olabilir. Bunun için tatlıdan hemen sonra su içmek zararlıdır.

Koşup yorulduktan sonra su içmeyin

Uzun süre yürümek, koşmak ya da çok yorucu bir işten sonra yorgunluk atmak için genel olarak içilen bir bardak su, dalak ve karaciğer büyümesine neden olur. Bunun için yorulduktan hemen sonra su içilmemesi önerilir.

Meyveden sonra su içmeyin

Meyveler, içlerinde yüksek miktarda su barındıran, kişinin susama hissini hafifleten besinlerdir. Ancak yine de zaman zaman meyve yenildikten sonra su içme isteği doğabilir. Meyve yenildikten sonra içilen su meyvelerin içeriğinde bulunan doğal asitin ortaya çıkmasına neden olur.

Banyodan sonra su içmeyin

Banyo yaptıktan hemen sonra su içmek iç organlar için son derece zararlı. Bu organların yaşlanmasına neden olur.

Acı yedikten sonra su içmeyin

Yemekte acı yedikten sonra sonra içilen su mide ve sindirim sisteminde acının daha fazla yayılmasına neden olur. Bu da gastrit, ülser gibi hastalıklara neden olabilir.

Uyku arasında su içmeyin

Uyku arasında kalkıp içilen su beynin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek sağlığınız hakkında biraz daha dikkatli olabilirsiniz. Bu maddelerin yanı sıra bir de su içilmesi gereken durumlar vardır. Bunlara örnek olarak yemekten önce su içmek, et yedikten sonra su içmek ya da yağlı yedikten sonra su içmek örnek verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa dedi ki:

    bu bilgileri dogruluyacak kaynak nedır?

BİR YORUM YAZ