Tırnak Batıkları için Doğal Öneriler

Tırnak Batıkları için Doğal Öneriler

Tırnak batması, herkesin başına gelebilecek çok ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Kişilerin yürüme ve hareket etmelerine de engel olan bu durum, ayak tırnak başlarının parmak yanlarına doğru genişlemesi ve bu nedenle ete batması durumudur.

Tırnak batmasının nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi zaman yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanan bu rahatsızlık, kimi zaman yanlış tırnak kesiminden ya da genetik bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Sebebi her ne olursa olsun yaşayan kişinin uyurken bile acı çekmesine neden olan bu rahatsızlık için evde çözüm önerileri mevcuttur. Bu çözüm önerilerine geçmeden önce, tırnak batması durumunda yapılmaması gerekenlere kısaca değinelim.

Tırnak batmasında yapılmaması gerekenler konusunda ilk sırayı pedikür alıyor. Can yanmasına neden olan durumda kesinlikle pedikür yaptırılmamalı. Tırnak batması yaşanan ayakta çorapta kullanılmamalı ve dar ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında bu aşamada şekerli gıdalardan uzak durmak, ağrının hafiflemesi için son derece önemlidir.

Tırnak Batıkları için Doğal Öneriler

Tırnak batıklarının tedavisi için evde uygulanabilecek çok çeşit yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en fazla kullanılanları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Viks kremi: Düzenli olarak bu krem ile ayak parmaklarınız ve batık kısmını hafifçe ovmanız derinin yumuşaması ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Limon: Ayakta yer alan bakterilerin yok edilmesinde etkili şekilde kullanılan limon, batık tedavilerinde de kullanılabilir. Taze bir limonu dilimleyip batık tırnak etrafına sararak sabitleyin ve bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün acının ve batığın hafiflediğini göreceksiniz.
  • Sıcak su: Ilık suyun tırakları yumuşatma özelliği bulunur. Bunun için batık geçene kadar her gün ayakların 20 dakika süre ile ılık suda bekletilmesi gerekir.
  • Pamuk: Küçük bir pamuk parçasını fitil haline getirip batan tırnak ile deri arasına yerleştirip iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz. Tırnağın daha derine inmesine engel olan bu yöntem en etkili batık tedavilerinden biridir.
  • Elma sirkesi: Cilt ile ilgili enfeksiyonlarda etkili bir madde olan elma sirkesi, batık tedavisinde de etkilidir. Bunun için 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile ılık su hazırlayıp ayaklarınızı bu suda bekletebilir ya da elma sirkesi ile batık etrafını silebilirsiniz.
  • Soğan: Tırnak batmasının etkili ilaçlarından biri olan soğan, ikiye kesilip tırnak batığının üzerine konulabilir.
  • Alkol: Batık tedavisi için etkili olan alkol saf hali ile küçük bir pamuğa dökülüp tırnak üzerine konulabilir. Bu hem ağrının hafiflemesinde hem de tırnağın yumuşamasında etkilidir.

Batık tedavisi, çok ağrı verici bir süreçtir. Buna karşılık mutlaka bir müdahale ile sürenin kısaltılması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ