Turpun İnanılmaz Faydaları Bunları Bilmelisiniz

Turpun İnanılmaz Faydaları Bunları Bilmelisiniz

Turp, yüksek faydası olan sebzelerden biridir. Genel sağlık ve kilo vermek için etkili olan bu besin, çiğ olarak salatalarda ya da limonlu olarak tüketilebilir. Ana yemeklerin yanında alınan beyaz turp, yemeğin lezzetini arttırmanın yanında vücuttaki fazla yağların yakılmasında da etkili olur.

Zayıflamak için diyet yapan ya da tatlıdan uzak durmaya çalışanlarda sık sık meydana gelen tatlı isteğini turp ile bastırmak mümkün. Diyetteyken canınız bir şeyler yemek istediğinde turpu dilimleyip az tuz, bol limon ile tüketebilirsiniz. Bu besin sizde tokluk hissi yaratacaktır.

Turpun bir diğer faydası ise kansere karşı etkili bir koruyucu olma özelliğidir. Kolesterolü dengeleyen turp karaciğer ve safra dostu olma özelliğine de sahiptir.

Turp C vitamini açısından zengin bir besindir. Kalp koruyucu ve tansiyon dengeleyici özelliği de bulunan turp, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Kış aylarında grip olmamak için her gün bir kase turp yenilmesi önerilir.

Ülkemizde de yaygın olarak görülen guatr hastalığının en büyük nedeni iyot eksikliğidir. Turp iyot yönünden zengin bir besindir. Guatr tedavisinde ve guatra karşı önlem olarak tüketilebilir.

Turp zengin bir folik asit kaynağıdır. Bu yönü ile yaşlanmayı önlemede etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ