Tuvalet Hijyeni Nasıl Sağlanır

Tuvalet Hijyeni Nasıl Sağlanır

Tuvalet, hem evlerin hem de ortak kullanım alanlarının en sık kullanılan ve en fazla hijyene ihtiyaç duyulan alanlarıdır. Her gün düzenli olarak temizlense de zaman zaman kötü kokuların engellenmemesi ya da zaman içinde kirlerin oluşması, yapılan tuvalet temizliğinin yanlış yapıldığının bir göstergesidir. Sizler de bu tür sorunlar ile karşılaşıyor ve “Tuvalet hijyeni nasıl sağlanır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızın devamına göz atabilirsiniz.
Tuvalet temizliğinden önce alanda yer alan tüm malzemelerin dışarı çıkarılması sağlanır. Temizlik alanında yer alan havlu, tuvalet kağıdı, terlik, su tası, temizlik fırçası ve benzeri tüm malzemeler tuvalet dışına çıkarılır ve temizlenebilecek olanlar temizlenir. Unutulmamalıdır ki bir alanın hijyeni, alanda bulunan eşyaların hijyeni ile doğru orantılıdır.

Tuvalet temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken maddeler aşağıda yer almaktadır.

  • Tuvalet temizliğinde mutlaka temizlik eldiveni kullanılmalıdır. Bu hem kullanılan kimyasal maddelerin el ile temasının önlenmesinde hem de ortamdaki bakterilerin vücuda geçmesi engellenir.
  • Tuvalet temizliğine ilk olarak sıcak su ve temiz bir sünger ile başlanmalı. El ısısının dayanabileceği kadar sıcaklıkta su ile fayanslar silinir, leke var ise üzerinin kabası alınır.
  • Kaba temizliğin ardından kullanılacak olan kimyasal malzeme tuvaletin içine dökülür ve bir süre bekletilir.
  • Bir süre bekledikten sonra yumuşayan kirler, temizlik fırçası yardımı ile fırçalanarak temizlenir.
  • Tuvalet içindeki kimyasal deterjanın tamamen çıkması için bol su ile durulanması gerekir.
  • Tuvaletin diğer bölümlerinde sprey deterjanlar kullanılabilir. Sprey sıkılan yüzey bir süre bekletildikten sonra kağıt havlu ile silinebilir.
  • Tuvalet temizliğinin ardından ortam belirli bir süre havalandırılıp kimyasal maddelerin kokularının giderilmesi sağlanmalı.
  • Temizlikte kimyasal madde kullanmak istemeyenler çamaşır suyu yerine sirke de kullanabilir.

Tuvalet hijyeni sağlamak için yukarıdaki maddelere dikkat ederek temizlik yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ