Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir

Tuzun Nemlenmesi Nasıl Önlenir

Yemeklere tat katan, besinlerin daha lezzetli olmasını sağlayan en önemli mutfak malzemesi şüphesiz ki tuzdur. Her yemeğin hatta tatlıların bile içine eklenen tuz, ince taneli ve keskin tatlı olduğu için az miktarlarda kullanılır. Marketlerde küçük poşetlerde satılsa da hepsi bir anda kullanılamayan tuzlar zaman içinde nemlenip kullanılamayacak hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için tuzun nemlenmesini önleyen çözümler denenebilir.

Mutfaklar sürekli yemek yapılan, çay demlenilen ya da su ısıtılan kısaca, nem barındıran yaşam alanlarıdır. Bu nedenle tuzun nemlenmesini önlemek için özel olarak bir çaba sarf etmek gerekir. Tuzun nemlenmesini önlemekte kullanılan en etkili malzeme pirinçtir. Pirinç tuzluk içine konulduğunda ortamdaki nemi kendisine çekip tuzun nemlenmesini önler. Ancak pirinç konulacak tuzluğun deliklerinin çok fazla büyük olmaması gerekir. Aksi halde tuz ile birlikte pirinçler de yemek içine kaçabilir.

Tuzun nemlenmesini önlemede etkili olarak kullanılan bir diğer malzeme ise granül şeklindeki silikajen adı verilen maddedir. Bu madde bulunduğu ortamdaki nemi içine çekerek nemi engeller. Normalde mavi renkte olan madde, nemi içine çektikçe pembe renk alır. Bu durumda silikajen maddesi bulunduğu yerden alınıp kurutulur ve yeniden kullanılabilir. Kimyasal içeriği bulunmadığı için tuzluk içine konulabilen bu madde, daha büyük kaplara ise minik delikli kaplar ile konulabilir.

Tuzun nemlenmesini önlemek için bu iki madde dışında saman kağıt ya da normal kağıt da kullanılabilir. Daha çok büyük kaplarda işe yarayan bu yöntem için temiz kağıtlar buruşturulup tuz kabının içine konulur. Nemlenmeye başlayan tuzun nemini emen kağıtlar daha sağlıklı olarak tuzların saklanmasını sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ