Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir

Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir

Mutfak kültürümüzde hamur işinin ayrı bir yeri olduğu için her evin mutfağında un mutlaka bulunur. Bazen unun tamamını kullanmadığımız için saklarız ve bir süre sonra bunun böceklendiğini görrüüz. Sonuçta un kullanılamaz hale gelir ve atmak zorunda kalırız. İş sadece bu kadarla kalmaz, eğer unun böceklendiğini zamanında fark edemezsek diğer bakliyatlar ve başka ürünler de böceklenebilir. Böyle tatsız bir durum yaşamamak için, ” Ununböceklenmesi nasıl önlenir? ” sorusunun cevabını bilmemiz gerekir. Bu yazımızda, mutfağınızda bulunan unu en iyi şekilde nasıl muhafaza edebileceğinizi anlatıyoruz. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederseniz, kullanmadığınız unu bir daha lazım oluncaya kadar emniyetli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Unun Böceklenmemesi İçin Ne Yapılmalı?

  • Un uygun şartlarda muhafaza edildiği taktirde, son kullanma tarihine kadar saklanması mümkün olan bir gıdadır. Unu almadan önce üzerindeki tarihi kontrol edin ve son kullanma zamanı geçen unu almayın. Un ne kadar taze ise, o kadar uzun süre güvenle muhafaza edebilirsiniz.
  • Kalitesinden emin olmadığınız unu almayın. Çünkü uygun olmayan şartlarda üretilen unlar, tüm çabalarınıza rağmen kısa sürede böceklenir. Bu yüzden güvenilir markaların unlarını tercih edin.
  • Açıkta un alacaksanız güvendiğiniz bir yerden almanız gerektiğini unutmayın.
  • Unu kullandıktan sonra kendi ambalajı içinde muhafaza edebilirsiniz. Bunu yaparken ambalajın ağzını sıkıca kapatarak hava almasını önlemelisiniz.
  • Unu ambalajında saklamak istemiyorsanız, hava almayan bir kabın içine koyabilirsiniz.
  • Bulunduğu kabın içinde uzun süre havasız kalan un da böceklenebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla unun bulunduğu kabın kapağını açarak, havalanmasını sağlayın.
  • Un sıcak, nemli ve güneş gören bir ortamda saklanırsa böceklenme meydana gelebilir. Unun böceklenmemesi için serin, kuru ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.
  • Un kabının kapağını uzun süre açık tutmayın, işiniz biter bitmez kapağını sıkıca kapatın.
  • Eski ununuz bitince, yeni unu kaba boşaltmadan önce kabı hijyen kurallarına uygun bir şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Kabında ya da ambalajında sakladığınız unun içine birkaç tane defne yaprağı koyabilirsiniz. Alacağınız bu tedbir sayesinde böcekleri ununuzdan uzak tutabilirsiniz çünkü böcekler bu kokunun olduğu alanlara pek yaklaşmazlar.

Unun böceklenmesini önlemenin yolları kısaca bu şekilde özetlenebilir. Uygun şartlarda ve güvenli kaplarda muhafaza edilen buğday unu 12, çavdar ve yulaf unu gibi çeşitlerse 6 ay boyunca tazeliğini koruyabilir. Unu böceklerden korumanın yöntemlerini bilsek de yapacağımız en önemli şey, fazla miktarda un alıp riske girmemektir. Çok fazla hamur işi yapmayanlar 1 kiloluk unlardan almalı. Fazla miktarda un alıp bunu uzun süre kullanmazsanız, böceklenen unu atmak durumunda kalabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ