Yanık Tedavisi Yöntemleri

Yanık Tedavisi Yöntemleri

Gün içerisinde farklı ortamlarda bulunurken değişik maddelerin neden olduğu cilt yanıkları ile karşılaşılabilir. Yanığa neden olan maddenin özellikleri ve alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösteren yanık tedavisi, ilk olarak evde her zaman bulunabilen malzemeler ile yapılabilir. Bu malzemeler ve yanıklara uygulanış şekillerini sizler için araştırdık…

Yumurta Akı

Yanıklar için etkili yöntemlerden bir tanesi de yumurta akı yöntemidir. Bu yöntem için yumurtanın akı ile sarısı birbirinden ayrılır ve akı kısa süre aralıkları ile yanığın üzerine sürülür. Bu yöntem ile yanık izi de kalmaması sağlanır.

Aloe Vera

Küçük kesik ve yanıkların tedavisinde etkili şekilde kullanılan aloe vera, mikrop kapma riskini ortadan kaldırır. Aloe vera özü yanık bölgeye krem gibi sürüldüğünde iltihaplanmayı da azaltır.

Bal

Doğal bir antibiyotik özelliği taşıyan saf bal, yanık ve kesik tedavilerinde de etkili şekilde kullanılır. Bu yöntem için uygulama bölgesine ilk olarak soğuk su uygulaması yapılır. Daha sonra alanın tamamına ince tabaka halinde bal sürülür ve üzeri steril bir bez ile sarılır. Belirli aralıklar ile bal tazelenerek 48 saat uygulanması yeterlidir.

Un

Yanık bölgesinin su toplaması ve şişmesini önlemek için un kullanılabilir. Bu yöntemde un yanık bölgesi üzerine serpilir ve 20 dakika bekletilir. Süre sonunda bol su ile alan yıkanır.

Kantaron

Antibakteriyel ve dezenfektan özellikleri sayesinde cilt yanıklarının mikrop kapmasını engelleyen kantaron otu, uzun yıllardır yara ve yanıkların tedavisinde kullanılıyor. Bunun için  1 su bardağı sıcak su içine 1 avuç kadar kantaron otu atılır ve demlenir. Kıvam alan karışım gazlı beze batırılır ve yanık üzerine konulur. Gün içinde 3-4 kere aynı işlem belirli aralıklar ile uygulanabilir.

Buz ve Soğuk Su

Yanık bölgenin ağrısını hafifletmek ve daha fazla hücrenin zarar görmesini engellemek için soğuk su altına tutulması ya da buz uygulaması yapılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ