Yiyecekleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri Nelerdir

Yiyecekleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri Nelerdir

Savurganlık hem ahlaken hem de vicdanen hoş bir davranış değildir. Bu bakımdan kullandığımız her şeyin kıymetini bilmeli, savurganlıktan uzak durmalıyız. İnsanların en fazla savurganlık yaptıkları maddelere gelecek olursak besin maddeleri ile karşılaşırız. Hâlbuki dünya üzerinde milyonlarca insanın açlıkla savaşıyor olması dahi bu savurganlığın önüne geçmemiz için bir sebeptir. Yiyecekleri uzun süre saklamak,  yiyecek sıkıntılarını da bir nebze olsun engelleyecektir. Şimdi dilerseniz her evde en fazla kullanılan ürünlerin savurganlığını önlemek için sizlere doneler verelim.

Süt Saklama

Sütün taze olarak saklanması son derece kolaydır. Sütü bir pet şişeye koyup dondurucuya yerleştirdiğinizde 3 ay kadar tazeliğini koruyacaktır. Böylece artan sütlerinizi bu yöntemle muhafaza edip dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Peynir Saklama

Peyniri rendeleyerek derin dondurucuya sakladığınızda bazı türlerde bir yılı aşkın süre bekletme imkânınız vardır. En nazik türleri dahi aylarca bekletilebilir.

Tereyağ Saklama

Buzluğa yerleştireceğiniz tereyağı da aylarca burada bekletilebilir. Böylece tereyağı israfı önlenmiş olur.

Yoğurt Saklama

Yoğurdun hızlı bozulmasına sebep olan içerisindeki sudur. Yoğurdu bir bez ile süzerek içerisindeki suyu uzaklaştırırsanız buzdolabında aylarca saklayabilirsiniz. Bu iş için dondurucuya da ihtiyacınız yoktur. Buzdolabınızın normal bölümü yeterlidir.

Yumurta Saklama

Yumurtalarınızı dondurucuda dondurup buzdolabı poşetine yerleştirerek aylarca taze bir şekilde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz miktarını poşetten çıkararak pişirebilir, protein kaybı olmaksızın tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ